NAMAZ
Evdeki Cemâate Katılmak Vâcib midir? 21 April 2020 tarihinde eklendi

Fazîletli Şeyh Abdurrahmân b. Nâsır el-Berrâk'a soruldu:

Soru: -Korona belâsı yüzünden insânların namâzlarını evde kılmaları zorunlu tutulduğu- şu günlerde babam ve kardeşlerim evde cemâat yaptıklarında, namâzı onlarla beraber cemâatle kılmam asıl olarak vâcib midir?

Cevap: Hamd Allâh'a âittir. Salât ve selâm nebîmiz Muhammed'in üzerine olsun. Bunlardan sonra:

Evde yapılan bu cemâat, fazîlet bakımından ve katılmanın vâcib olması bakımından mescidde ikâme edilen cemâat ile aynı hükümde değildir. Hâzır bulunmanın vâcib olduğu cemâat, mescidlerde kendisi için (ezânla) çağrı yapılan cemâattir. Evde yapılan cemâate ise herhangi bir çağrı yapılmaz. Zîra Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem A'mâ olan kişiye "namâz için yapılan nidâyı duyuyor musun?" diye sormuştur. O da "Evet" cevâbını verince bunun üzerine Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem "Öyleyse icâbet et!" buyurmuştur. [Müslim rivâyet etmiştir] Yine Sahîhi Müslim'de Abdullâh b. Mes'ûd'dan rivâyet edildiğine göre o, şöyle demiştir: "Herkim yarın Allâh'a müslümân olarak kavuşmayı isterse şu beş vakit namâzı ezânın okunduğu mescidlerde kılmaya özen göstersin."

Bunlarla beraber soru soran kişiye şunu da söylemek isterim:

Namazı evde, baban ve kardeşlerinle beraber cemâatle kılman, tek başına kılmandan daha fazîletlidir. Çünkü Nebî sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Bir kimsenin, namazı başka bir kimseyle beraber kılması, tek başına kıldığı namazdan daha fazîletlidir. İki kişiyle beraber kıldığı namazı, tek kişiyle beraber kıldığı namazdan daha fazîletlidir. Cemâat ne kadar çoğalırsa, kılınan namâz Allâh yanında o kadar sevimli olur." [Ahmed, Ebû Dâvud ve Nesâî rivâyet etmişlerdir.]

Vallâhu a'lem.

Kaynak:
https://sh-albarrak.com/article/17818

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş