KURBAN VE HAYVAN KESİMİ
Müslümanın Kaç Adet Kurban Kesmesi Gerekir? 26 February 2014 tarihinde eklendi

Allâme Şeyh İmâm Abdulazîz b. Bâz rahimehullah'a soruldu:

Soru: Kurban bayramında müslümanın keseceği kurban sayısı ile ilgili İslâm dîninde bir sınırlama var mıdır? Kaç adet kurban kesilmelidir?

Cevap: Bu konuda herhangi bir sınırlandırma yoktur. Nebi sallallahu aleyhi ve selem iki [koç] kurban keserdi. Bunlardan birini kendi ve ehl-i beyt'i adına, diğerini de Muhammed aleyhissalâtu vesselâm ümmetinden Allah'ı tevhîd edenler adına keserdi. Buna göre kişinin bir, iki veya daha fazla kurban kesmesinde bir beis yoktur. Ebû'd-Derdâ ve Ebû Eyyûb el-Ensârî radıyallahu anhyumâ şöyle demişlerdir: Biz Nebî sallallahu aleyhi ve sellem zamanında bir tek koyun kurban eder, onu yer, yemek yapardık;  bundan sonra insanlar [ben çok kesiyorum diye] övünmeye başladılar.

Özet olarak tek kurban yeterlidir. İnsan kendi ve ehl-i beyt'i adına tek kurban kestiğinde bununla sünnete uymuş olur. Eğer daha fazla, iki, üç, dört tane keserse veya bir deve ya da bir sığır keserse bir mahzuru yoktur. Yenilir, yemek yapılır, tasadduk edilir… Et [zayi edilmeyip] yenilirse bunların hepsi güzeldir. Ancak kurban günü kesilip öylece kesim yerinde bırakılır ise câiz değildir, çünkü bu, malı zayi etmektir. Ancak kurban kesilir, hem yenilir hem de fakîrlere ve akrabalara taksim edilirse bu güzeldir.

Kurbanın az veya çok sayıda olması fark etmez, ancak en alt sınırı bir tanedir. Kişi kendisi için -çok da olsalar- ehl-i beyt'i için, eşi, çocukları, anne babası ve yanında bulunan diğer kimseler için tek kurban keser.

 

Fetâvâ Nûrun ale'd-Darb (3/1409)
Derleyenler: Prof. Dr. Abdullah et-Tayyâr ve Muhammed el-Musâ

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş