EMRAH ORHAN KURUGÖLLÜ HOCA
Besmelesiz Avlanan Hayvanın Etini Yemenin Hükmü 01 March 2014 tarihinde eklendi

Soru: Cahil Müslümanın 'bismillah' demeden avladığı hayvanı yemek caiz midir? Allah razı olsun.

Cevap:

بسم الله الرحمن الرحيم، الحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله، وبعد:

Allah'a hamd, Rasûlüne salât ve selâm ettikten sonra,

Kesilen ve kara hayvanlarından avlanan hayvanların helâl olması için gereken şartlardan bir tanesi de kesim ve avlama esnasında besmele çekilmesidir.

Yüce Allah şöyle buyurur: "Üzerine Allah'ın adının anıldıklarından yiyin." (En'âm, 118)

Nebî sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle buyurur: "Kan akıtılmış ve üzerine Allah'ın adı anılmış olursa yiyin." (Buhari-Müslim)

Kesilirken veya avlanırken Allah'ın adı anılmamış olanların yenmesi helâl değildir.

Yüce Allah şöyle buyurur: "Üzerine Allah'ın adının anılmadıklarından yemeyin. Zira bu fısktır." (En'âm, 121)

Nebî sallallahu aleyhi ve sellem de şöyle buyurur: "(Av) köpeğini besmele çekerek göndermişsen onun tuttuğunu ye! Eğer köpeğinin yanında başka bir köpek bulur da hangisinin tutuğunu bilemezsen yeme! Zira sen kendi köpeğin için besmele çekmiştin, başkası için değil." (Buhari-Müslim)

"Okunu attığın zaman Allah'ın adını an! Avı ölmüş olarak bulunca da ye! Suya düşmüş olması müstesna. Zira bu durumda, onu su mu öldürmüş yoksa okun mu bilemezsin." (Müslim)

Allah'ın adı anılmadan kesilen veya kara hayvanlarından avlananların helâl olmaması ve leş sayılması hususunda, besmelenin amden/kasıtlı veya sehven/unutarak yada cehlen/bilmeyerek terkedilmiş olması arasında bir fark yoktur. Nasların umumu, üzerine Allah'ın adının anılmadığı hayvanların leş olduğu ve yenmesinin helâl olmadığı hakkında mutlaktır.

"Rabbimiz, unutur veya hata edersek bizi muahaze etme!" (Bakara, 286) buyruğunda nefyedilen muaheze, etin yenilebileceği ile ilgili değil, unutanın veya câhilin günaha girmeyeceği ile ilgilidir.

Özetle, ister amden, ister sehven ve isterse cehlen olsun, üzerine Bismillah denerek Allah'ın adının anılmadığı hayvanı yemek, ister kesilen, ister kara hayvanlarından avlanan olsun câiz ve helâl değildir.

Allah en iyi bilendir.

Emrah Orhan Kurugöllü    

30 Muharrem 1435    

03 Aralık 2013    

PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş