HÜSEYİN CİNİSLİ HOCA
Renkli Lens Kullanmanın Hükmü 01 March 2014 tarihinde eklendi

Soru: Uzun zamandır gözlük kullanan birisiyim, lens kullanmaya geçmek istiyorum, ancak bu konuda şeffaf yahut renkli lens kullanmada bir ayrım var mı? Renkli yahut şeffaf lens kullanmanın hükmü nedir?

Cevap :

بسم الله والحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله، وعلى آله وصحبه ومن والاه، أما بعد

İhtiyaç duyulduğu zaman uzman hekimlerin göz sağlığına zararlı olmadığını onayladığı şeffaf lens kullanmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak bu, kadın tarafından evlenmek üzere tâlip olan kişiyi aldatmak amaçlı kullanılamaz. Yani, evlenilecek kişiye gözdeki rahatsızlığın ve lens kullanılmakta olduğunun açıklanması gerekir.

Renkli lense gelince, kadının sadece kocasına karşı süslenmek amacıyla bu türde bir lens kullanmasında sakınca yoktur. Bu, Yüce Allah'ın yarattığını değiştirmek değildir. Tıpkı yüzde herhangi bir yere zînet amacıyla sürülen boya, krem ve pudralar gibidir. Diğer kadınlar arasında renkli lens kullanmak ise, aldatma, gerçeği tersyüz etme, kâfir, fâsık ve fâcir kadınlara benzeme, böbürlenme ve benzeri sonuçlara yol açtığı için uygun değildir.

Buna göre yapmanız gereken devamlı kullanmak üzere şeffaf lensler edinmektir. İstediğiniz takdirde sadece eşinize kendisiyle süslenebileceğiniz renkli lensler edinmeniz de câizdir. Yüce Allah şöyle buyurur: "De ki: Allah'ın, kulları için çıkardığı zîneti ve güzel rızıkları kim harâm etti? De ki: O, dünyâ hayâtında îmân edenlerindir, kıyâmet günü de yalnız onlarındır. İşte biz, bilen bir topluluk için âyetleri böyle açıklıyoruz." [7/A'râf, 32]

Kardeşiniz    
Hüseyin Cinisli    
1 Zilkade 1431    
8 Ekim 2010    
PAYLAŞ
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş